Son Dakika

O Programları Kullananlara 7 Yıla Kadar Hapis Cezası.!

Adalet Bakanlığı'ndan Yeni Bilişim Suçları Yasası

Siber Suçları ve Bilişim Suçlarını önlemek adına hazırlanan taslakta ağırlaştırıcı cezalar dikkat çekiyor.


Hacker Programı bulunduranlara hapis cezası !!!

Adalet Bakanlığı’nın iş yükünün azaltılması amacıyla hazırladığı taslakta bilişim suçlarına ilişkin ağırlaştırıcı düzenlemeler de yer aldı. Taslağa göre telefon ve ortam dinlemesi için tasarlanan cihazlar ile programlar, bilişim suçlarında kullanılan diğer her türlü hacker programı veya cihazlarının üretimini yapanlar, satanlar ve satın alanlar, bulunduranlar, bilgisayarına bu tür programları indirenlere hapis cezası verilecek. Taslakla ayrıca bilişim sistemlerine girmeksizin izlemeye alanlar da yani “araya girmeye” de ceza verilecek.
Hapis ve Para Cezası

Taslakta yer alan bilişim suçlarına ilişkin düzenlemelere göre “Sisteme girmeksizin verilerin izlenmesi”de suç haline getiriliyor. Buna göre bilişim sistemlerine girmeden yapılan izlemeye de bir yıla kadar hapis verilecek. Taslağın gerekçesinde telefon, faks, e-posta ya da dosya transferi şeklindeki bütün elektronik veri transferlerinin korunması amaçlanan veri iletişiminin gizliliği kapsamında kaldığı belirtildi.

Bilişim sistemine girme suçu “şikâyete bağlı” bir suç haline getirildi.

Taslakta ayrıca “yasak cihaz ve programlar” başlıklı bir düzenleme de yer aldı. Buna göre “Bir cihazın, bilgisayar programının, şifrenin veya güvenlik kodunun; bilişim suçları ile bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle işlenebilen diğer suçların işlenmesi için tasarlanması veya uyarlanması” suç haline getirildi. Bu tür cihaz ve programları imal eden, ithal eden, sevk eden, depolayan, kabul eden, satan, satın alan, başkalarına veren veya bulunduran kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis verilecek. Ayrıca alt sınırı belirtilmeden 5 bin güne kadar yani 500 bin TL’ye kadar da adli para cezası verilmesi öngörüldü.7 Yıla Kadar Hapis Cezası

Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişiye verilen 1-5 yıl arası hapis cezası artırılarak 3-7 yıl hapse yükseltilecek. Taslağa göre bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişiye halen 6 aydan 3 yıla kadar olan hapis cezası 1 yıldan 5 yıla kadar hapis olacak. Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek cezanın yarı oranında artırılmasına ilişkin mevcut düzenleme de değişecek ve bu durumlarda ceza bir katı oranında artacak.Haksız çıkar sağlama

Benzer şekilde bu fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde verilecek cezanın alt sınırı da 3 yıla çıkarıldı. Taslak Bu fiillerin işlenmesi suretiyle oluşturulan verilere dayalı olarak sahte belge düzenlenmesi halinde, ayrıca belgede sahtecilik suçlarına ilişkin hükümlerin uygulanmasını da öngördü. (milliyet)


Güncel Bilişim Suçları Haberleri için: siberguvenlikhaberleri.blogspot.com adresini takip edebilir en son siber suç haberlerine ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siber Güvenlik Haberleri | Siber Güvenlik Uzmanı Templateism.com Copyright © 2014

© 2014 Copyright SiberGüvenlikHaberleri.blogspot.com. Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.