Son Dakika

İran Siber Savaş Merkezi Komutanı Öldürüldü

 İran Siber  Savaş Merkezi komutanlarından Mücteba Ahmedi, vurularak öldürülmüş olarak bulundu. Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamaya göre, Ahmedi’nin cesedi ormanlık alanda bulundu.

İran siber savaş programından sorumlu isim olarak bilinen Mücteba Ahmedi’nin, uğradığı suikast sonucu öldüğü açıklandı.

İlk olarak İngiliz Telegraph gazetesinin duyurduğu habere göre, siber savunma alanında uzmanlaşmış olan Ahmedi, Tahran’ın dışında ormanlık alanda kalbine iki kere ateş edilmiş şekilde bulundu. Telegraph haberini, Devrim Muhafızları’na yakın olduğu bilinen bir internet sitesine dayandırdı. Alborz adındaki siteye göre, Ahmedi son olarak Siber Savaş Merkezi’ne gitmek için evinden çıkarken görüldü.

Tahran’ın kuzeybatısındaki Karaj’daki polis yetkilileri, suikastın motosiklete binen iki kişi tarafından düzenlendiğini belirtti.

Geçmişte nükleer bilim insanlarını hedef alan suikastlara maruz kalan İran, bu saldırılardan İsrail’i sorumlu tutmuştu. En son olarak Ocak 2012’de, nükleer fiziki Mustafa Ahmedi-Roşan, motosiklete binen iki saldırganın aracına yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

İran’ın nükleer programı dışında, balistik füze geliştirilmesinde de rol oynayan toplam 5 bilim insanı, 2007 yılından bu yana düzenlenen suikastlarda öldürüldü. İran’ın sorumlu tuttuğu İsrail istihbarat ajansı Mossad, suçlamaları reddetti.


BATILI KAYNAKLAR DEĞERLENDİRİYOR

İran Siber Savaş Merkezi, Facebook sayfasında Ahmedi’nin öldüğünü doğruladı ve başsağlığı mesajı yayımladı. Devrim Muhafızları, suikasttan sorumlu kişilerin kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığını belirtti.
Telegraph, cinaneyetin Batılı istihbarat kaynaklarınca da değerlendirildiği bilgisini verdi.


Batı basını ise İran’ın Suriye’deki Beşşar Esad rejimine bağlı hacker’lara destek verdiğini ve siber saldırılarda ABD’nin finansal kurumlarının hedef alındığına dikkat çekti.

Bloomberg News’a konuşan düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden James Lewis, “Şu an ABD’ye düzenlenecek bir saldırının karşısında olan tek şey, İran Devrim Muhafızları’nın iyi niyeti” ifadesini kullandı.

Siber Güvenlik Haberleri | Siber Güvenlik Uzmanı Templateism.com Copyright © 2014

© 2014 Copyright SiberGüvenlikHaberleri.blogspot.com. Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.