Son Dakika

Devlet Hazinesine Hacker Saldırısı

Hazine Müsteşarlığının açıkladığı verilere göre, bakanlık son 6 ayda yoğun bir şekilde siber saldırılara maruz kalmış. Bu süreç içerisinde bakanlık bilgisayar ağlarına toplam 1 milyon 612 bin siber saldırı gerçekleştiği duyuruldu. Yapılan siber atakların %63’ü Türkiye içerisinden geldiğini söyleyen kurum, %37’lik yurtdışı kaynaklarının ise merkezi son olarak Türkiye’yi dinleme skandalıyla akıllara gelen Almanya tarafından yapıldığına dikkat çekti.


Siber saldırıların tamamının kayıpsız atlatıldığını ve her hangi bir şekilde aksama yaşanmadığını açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yurtdışı kaynaklı siber saldırıların: %11’i Almanya, %4’ü Rusya, %4’ü ABD, %3’ü Çin, %3’ü Hollanda ve %2’sinin Ukrayna’dan geldiğini ifade etti. Kalan %1’lik kısım da ise Japonya, Brezilya, İngiltere, Kanada, Hindistan, Fransa, Güney Kore gibi ülkelerin olduğu biliniyor.

Siber güvenlik kapsamında, Bilişim Güvenlik Sistemlerini sürekli güncel tuttuklarını ve günlük, haftalık, yıllık bakımların eksiksiz yapılarak tüm önlemlerin alındığı açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;


"Hazine Müsteşarlığı internet ağına yönelik siber saldırılar sonucunda veri ve bilgi kaybı yaşanmamış olup, 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana siber saldırılar sonucunda internet hizmetlerinde yaşanan herhangi bir aksama olmamıştır. Hazine Müsteşarlığı bilgisayar ağı ve internet güvenliğinin artırılması ve güncellenmesi çalışmaları süreklilik arz eden projeler kapsamında yerine getirilmektedir."

"Bu sistemler IPS-IDS saldırı tespit, önleme, güvenlik duvarı, WAF veb uygulama güvenliği, antivirüs, anti malvera, antispam,URL, risk analiz ve test sistemleri, bilgi güvenliği yönetim sistemi sertifikasyonu, yedekleme, olağanüstü durum yönetimi, sanal platform güvenliği NAC ağ erişim denetim sistemleridir" dedi.

Siber Güvenlik Haberleri | Siber Güvenlik Uzmanı Templateism.com Copyright © 2014

© 2014 Copyright SiberGüvenlikHaberleri.blogspot.com. Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.