Son Dakika

ABD'den Siber Savaşta İntikam Atağı

Kuzey Kore ile ABD arasında başlayan siber savaşta yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

Dün ve bu sabah, Kuzey Kore'de "gizemli" biçimde internet kesintileri baş gösterdi. Özellikle son 24 saat içinde şiddetini arttıran bu internet kesintileri üzerinde geniş kapsamlı bir araştırma başlatılmış olsa da henüz sebebinin bulunamaması oldukça ilginç. Ancak elbette "tahminler" pek zor değil.


Problem ilk olarak geçtiğimiz pazartesi günü kendini göstermeye başladı. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da tutulan sunuculardan yayın yapan internet sitelerine erişim problemlerinin ortaya çıkmasıyla hız kazanan problem, birkaç saat içinde ayyuka çıktı. Kuzey Kore Dyn Research şirketinin İnternet Analiz Direktörü Doug Madory'e göre ise sunuculara siber saldırı gerçekleştirilmiş olabilir.


Bir süredir Sony Pictures'e karşı tehdit mesajları ileten "Barışın Koruyucuları" isimli hacker grubu, hatırlayacak olursanız tehditlerinde o kadar ileri gitmişlerdi ki, Sony sonunda çareyi gerilimin kaynağı olan The Interview filminin vizyona girmesini iptal etmekte bulmuştu. Tehdit mesajlarının ileri boyutlara taşınması, FBI'ın işin içine dahil olması ve artık konunun Amerikan halkının can güvenliğini tehdit etmeye başlamasıyla birlikte Amerika Başkanı Obama da karşı atakta bulunacaklarını dile getirmişti.


Bunun üzerine şimdilerde Kuzey Kore'de internet erişimiyle ilgili problemin yaşanması Amerikan hacker grubunun karşı atak geliştirdiği şeklinde yorumlanabilir gibi görünüyor. Ancak elbette bu konuda henüz bir açıklama getirilmiş değil. Diğer yandan bu konu önümüzdeki günlerde de dalga dalga büyüyerek sürecek gibi görünüyor. Anlaşılan 2015 siber saldırıların yılı olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siber Güvenlik Haberleri | Siber Güvenlik Uzmanı Templateism.com Copyright © 2014

© 2014 Copyright SiberGüvenlikHaberleri.blogspot.com. Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.